HIOKI Insulation Tester IR4057-50
★★★★★ 4.1 20 reviews
Price when purchased online
Free shipping Free 30-day returns
Sold and shipped by lms.statmodeller.com
Price when purchased online
How do you want your item?
You get 30 days free! Choose a plan at checkout.
Shipping
Arrives May 18
Free
Pickup
Check nearby
Delivery
Not available
Free 30-day returns Details
Product details
Category
Hioki IR4057-50 Insulation Tester All-in-One | 50–1000 V | CAT III 600 V The Hioki IR4057-50 is a 5-range digital insulation tester with selectable 50–1000 V test voltages, fast 0.3s PASS/FAIL check, and up to 4000 MΩ measurement. Rugged, drop-proof, and safety rated, it’s built for electricians and field use. Key Benefits: 50 V to 1000 V, 5 test ranges All-in-one rugged design with lead storage Bargraph display for fast visual assessment CAT III 600 V safety rated for industrial use
  • 5 selectable test voltages (50 V to 1000 V) — supports insulation resistance from 100 MΩ up to 4000 MΩ.
Batteries 4 AA batteries required. (included)
Item Weight 1.41 pounds
Manufacturer HIOKI
Item model number 4536036013340
Product Dimensions 6.97 x 6.26 x 2.09 inches
Correction of product information
Correction Request Form
Customer ratings & reviews
4.1 out of 5
★★★★★
20 ratings | 8 reviews
How item rating is calculated
View all reviews
5 stars
77% (15)
4 stars
7% (1)
3 stars
4% (1)
2 stars
2% (0)
1 star
10% (2)